Напоследък пиша в блога на българската група на Open Knowledge Foundation, за политиките и новините около развитието на отворените данни. Кратко резюме на публикациите от последните седмици:
Проблеми пред преизползването на обществена информация в ЕС
Проблеми пред малко или средно предприятие (МСП), което се опитва да разработи онлайн продукт с търговска цел, използващ данни от обществения сектор от всички държави-членки на ЕС:
- Недостатъчна яснота и прозрачност
- Недостъпни ресурси
- Прекомерно високи такси и липса на равнопоставени условия на конкуренция
- Непоследователен подход в държавите-членки
- Недостатъчно налагане на разпоредбите за повторна употреба
Подробности за констатираните проблеми може да научите от цялата публикация, а ето и какви са политиките за разрешаване на тези проблеми:
Европейската Комисия: Преизползването разрешено
С Решение 2011/833/ЕС Европейската комисия въвежда общо правило за свободна възможност за повторната употреба на документи, собственост на Комисията. Ето основните принципи:
Могат да бъдат преизползвани всички документи, създадени от Комисията или от публични или частни субекти от нейно име:
- които са публикувани от Комисията или от нейно име от Службата за публикации чрез печатни публикации, интернет сайтове или други средства за разпространение; или
- които не са публикувани по икономически причини или по други причини от практически характер, например когато се отнася до проучвания, доклади и други данни.
Това е общото правило, от което има изключения и условия, но насоката е потвърдена от вчерашните решения на Европейската комисия за:
Свободен достъп до резултатите от научни изследвания
Европейската комисия ще направи свободния достъп до научни публикации основен принцип на „Хоризонт 2020“, програмата на ЕС за финансиране на научните изследвания и иновациите за периода 2014-2020г. От 2014г. всички статии, чието изготвяне е финансирано по програма „Хоризонт 2020“, ще трябва да бъдат достъпни, като:
- издателят ще осигурява незабавен достъп до статиите онлайн („златен“ свободен достъп) — предварителните издателски разходи могат да бъдат одобрени за възстановяване от Европейската комисия; или
- изследователите ще осигуряват свободен достъп до статиите си чрез хранилище за свободен достъп не по-късно от 6 месеца (12 месеца за статии в областта на социалните и хуманитарни науки) след публикуването им („зелен“ свободен достъп).
Комисията съобщава и следващите стъпки за реализация на тази политика.
Ако темата ви е интересна – поглеждайте блога, следете twitter акаунта @OKFNBG или се абонирайте за пощенския списък.
2 коментара ↓
Хубаво ми е, когато хората коментират. Чета внимателно всеки коментар и отговарям, когато имам какво да кажа.
Мери на 07.10.2012г. в 14:10ч.
Как юридическо лице да защити претенциите си за нанесени нематериални щети в съдебна зала , например от Банка , при положение , че не може да се позове на българкото законодателство. Има ли норма в Европейско законодателство , приложима в Българската съдебна система. Благодаря
Бамка Камбанка на 31.10.2012г. в 12:58ч.
Пейо към статията за девойките дето упражлявали таковата,АЕЦ-а не жиждам Радка пиратка:)Казаха ми, че била спусната “ отгоре“
аз пък я издухах като Глихарче…..>