Експеримент с формата. Кратък коментар за ситуацията на Brexit по чл. 50. Всеки булет е до 140 символа – размера на един туит:
- Централният въпрос е за чл. 50, определящ реда за напускане на ЕС. Рядък случай, в който правовия ред, ръководи политическия процес.
- Рамката: Само страната желаеща да напусне има право да стартира процеса. Това е излизане, а не изключване. Почне ли, обаче – ЕС води танца.
- Решението трява да е взето по „конституционно предвидения ред“. Проблем: UK няма конституция. Не е недвусмислено ясно какъв е този ред.
- Още проблем: решението на референдума не е задължително. Препоръчително е. Всичко, което имаме е само мнение, но не и решение за напускане.
- Като не е задължително, кой трябва да реши? Премиер, кабинет, долна (и горна) камара и/или парламентите на съставните нации? HRM? Не знаят.
- Напускащият трябва да започне процедурата. Това е суверено право на искащ независимост. ЕС иска яснота, но не може да накара UK да действа.
- Веднъж почне ли процедурата, ЕС определя срокове и дневен ред. UK губи независимостта да решава какво и кога. Изпада в зависимост.
- Ситуацията е UK на Шрьодингер. Типичен случай, когато дадеш прост отговор на сложен въпрос. Няма път за този, който не знае къде отива.
6 коментара ↓
Хубаво ми е, когато хората коментират. Чета внимателно всеки коментар и отговарям, когато имам какво да кажа.
bet365 на 30.06.2016г. в 16:17ч.
Въпросът е дали всичко това няма да доведе и до разпадането на самата Великобритания, защото Шотландия и Северна Ирландия съвсем не искат отделяне от ЕС. И според мен точно това ще се случи, ако Великобритания наистина реши да поеме по пътя към изхода на ЕС.
Кирил на 07.07.2016г. в 02:58ч.
Те все още дори не осъзнават каква грешка направиха Великобритания… То, че нашата не е цветуща, но там сега също ще има големи проблеми… И неща, които трябва да се разискват и обмислят стабилно (като например чуждестранните студенти, хората, които отиват на бригада и така нататък…) ;)
uShoppr на 12.07.2016г. в 13:02ч.
Доста трудно и противоречиво решение. Въпреки референдума, според мен няма да излязат от ЕС. Това ще съсипе много бизнеси, работещи чужденци в страната и ще остави икономиката им нестабилна.
Сико на 22.07.2016г. в 16:08ч.
Според мен Великобритания ще пострада от цялата работа и ще я последват и други страни-членки на ЕС. Последствията в икономиката ще са минимални. Просто ще се разпадне ЕС и това е. Но това е мое мнение :)
the best is yet to come на 18.05.2017г. в 20:53ч.
прясно https://www.youtube.com/watch?v=74VHwppfHuI
Тигани на 16.06.2017г. в 11:01ч.
Ако бях англичанин, щях да бъда много притеснен дали емигрантите ще останат. Поради простата причина, че няма да има кой да върши мръсната работа в Англия. Виждали ли сте англичанин да копае на полето или да работи в компания за сметосъбиране? А що се отнася до разпадането на ЕС, не мисля че ще се случи. Това ще постави Европа в огромна криза и много интереси биха били засегнати.